Čáry, máry, ZMOS!

Stal som sa starostom obce. Skvelé, oslava volebného víťazstva utíchla a ja sa zoznamujem s realitou samosprávy.

Nie som v tom sám, opakujem si dookola, mám pracovníkov úradu, poslancov Obecného zastupiteľstva, poradím sa s inými kolegami zo samosprávy a politickej strany, určite mi pomôže aj ZMOS.

Áno. Pomôžu všetci, občania, politická strana, kolegovia, zamestnanci, veď samospráva je o ľuďoch, len to čarovné ZMOS je niekde ďaleko preďaleko. Nikto sa ani neozve. čakáte aspoň: Haló, starosta, tu sme, sme ZMOS a sme tu pre teba. Zabudnite. Nič, Nikto sa neozval, nikto nedal o sebe vedieť. Vlastne dali. Poslali oznam o poplatkoch. A termíne do kedy zaplatiť.

Prešiel nejaký čas, blížil sa celoslovenský ZMOS a ja som sa tešil že konečne spoznám tých úžasných ľudí, ktorí pomáhajú samospráve, určite pomôžu aj mne. Ale ako sa tam dostať, keď pozvánka neprichádza? Obrátil som sa na kolegov zo samosprávy. Ich odpoveď ma dorazila. Na snem sa treba prihlásiť, zaplatiť nejaký ďalší poplatok, zapaltiť si ubytovanie aj cestu. Tak super! Ani sa neozvú, nedajú o sebe vedieť, len chcú členské peniaze, a ešte mám platiť za účasť na sneme? Tak to nie!

Na snem ZMOSu som samozrejme nešiel. Radšej som si vybral seminár o samospráve. Nemám času na zvyš a už vôbec nie na to, aby sa niekto, koho nepoznám, za peniaze samosprávy ukázal a rečnil o „perpetum mobile“, ktoré aj tak budeme musieť urobiť u nás „dole“ v samospráve.

Tak prešiel nejaký čas, znovu nič. Ani ťuk. až prišil november a znovu pekný list o platbe členského, a podržte sa, aj so siahodlhým vysvetlením o jeho zvýšení v dôsledku inflácie. Asi im stúpli náklady a bolo viac takých ako ja, čo sa im na snem neposkladali.

Denne sa stretávam s množstvom komplikovaných procesov v samospráve a práve od ZMOSu sa očakáva, že ich bude riešiť, zlepšovať, upravovať, aby nám starostom naozaj pomohol. Aj jednoduché zmeny by samospráve a ľuďom na Slovensku veľmi pomohli, a mohli by sme sa viac venovať ľuďom, ako byrokracii v samospráve. To by ale ZMOS musel mať záujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *