Politika naša každodenná

Presne tak, každodenná. Politika nás ovplyvňuje viac, ako si myslíme. Politici vytvárajú zákony a zákonmi sa denno denne riadime. Alebo sa nimi riadia tí, pre ktorých pracujeme, u ktorých nakupujeme, tí ktorí vyrábajú. Život sa riadi zákonmi a nariadeniami, ktoré tvoria politici, tí pod nimi na ministerstvách ich posúvajú nižšie, aplikujú ich do praxe a my tu dole ich musíme dodržiavať. Berieme ako samozrejmosť, že je niečo nastavené, že je tu nejaký systém a že je náš život v štáte riadený, ako inak, zákonmi.

Politika je aplikovaná v každej oblasti nášho života, to je fakt a zároveň každá oblasť nášho života politiku ovplyvňuje. Niekedy viac, niekedy menej môžeme ovplyvniť politické dianie, najvýraznejšie počas volieb, referenda, alebo aj protestov. Nemali by sme zabúdať, že politika je tu pre nás a bez nás by neexistovala.

Politika v štáte má byť hlavne pre ľudí a o ľuďoch. Ideálny stav, že? Pri každých voľbách máme pred očami vidinu tohto ideálneho stavu, ale až po voľbách sa sa ukáže výsledok nášho rozhodnutia. Volebného rozhodnutia.

Dôležitá je diskusia, komunikácia, otvorenosť, potreba vyjadriť svoj názor. Ten nám nikto nezoberie, je to náš názor a ak je tých názorov viac, už je to verejná mienka a čím viac názorov, tým je tá verejná mienka silnejšia.

Nebojme sa vyjadriť svoj názor, nikdy nevieme, kto sa k nemu pridá, kto ho bude zdieľať a posunie ho ďalej. Vlastný názor a jeho vyjadrenie je základom demokracie, jeho prijatie politikmi je politickou slušnosťou, ktorá dnes na Slovensku veľmi chýba. Politika nás ovplyvňuje v každej oblasti nášho života, nebojme sa vyjadriť svoj názor v očakávaní jeho slušného prijatia. Len tak môžeme smerovať naše životy k lepšej budúcnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *